Instalacja wodna – jakie rury wybrać

Published by: 0

Dom to nie tylko ładne wnętrza, ale także i elementy, które umożliwiają nam korzystanie z niego a są niewidoczne. I są to m.in. rury hydrauliczne.

Instalacja wodno-kanalizacyjna to podstawa każdego budynku. Czy to mieszkalnego czy usługowego. A im solidniejsze wykonanie i dobry materiał, tym lepsza jakość i długość ich działania.

Rury, które służą do instalacji wody (ciepłej i zimnej) mogą być wyprodukowane ze stali, miedzi lub tworzyw sztucznych. I rodzaj ten będzie się też przekładał na ich użytkowanie. Najlepszym rozwiązaniem wydają się być rury z materiałów sztucznych, ponieważ nie występuje tam korozja, kamień i co ważne, nie zmieniają smaku wody. Pewną niedogodnością może być to, że ulegają one odkształceniu pod wpływem wyższej temperatury oraz to, że są one grubsze, przez co wymagana jest większa wnęka w ścianie na jej montaż. Koniecznym jest także uzdatnianie tej wody, ponieważ rury te nie eliminują niektórych groźnych bakterii. Popularnym materiałem jest także PVC. Są tanie, łatwo je zainstalować, jednak bardziej nadają się do instalacji wody zimnej. Przy wodzie ciepłej, lepiej jest zastosować odmianę – CPVC.

Rzadziej spotykane są już rury stalowe, głównie w starych zabudowach (konstrukcje wsporcze). Współcześnie omija się je ze względu na ich podatność na korozje i osadzanie kamienia kotłowego, a co za tym idzie – częste są ich awarie. Jeśli więc planuje się ich wymianę, nie powinno się stosować części z miedzi.

Bardzo popularne są instalacje miedziane, ponieważ są zarówno wytrzymałe jak i eliminują rozwój bakterii (zbiorniki ciśnieniowe). Wydają się także najbardziej ekonomiczne, bo choć kosztują sporo, to nie potrzeba do ich wykonania dużo materiału przez co do ich montażu także nie jest potrzebna duża przestrzeń. Jeśli mamy więc wpływ na wybór takich rur, najlepszym rozwiązaniem jest pokierowanie się ich użytecznością.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *