Optymalna wilgotność powietrza, w której człowiek dobrze się czuje i należycie funkcjonuje to przedział między 40-60%. Zbyt niski poziom sprzyja powstawaniu alergii, infekcji układu oddechowego oraz przyczynia się do suchości skóry. Z kolei za wysoki powoduje namnażanie się bakterii gnilnych i ich rozwój, co również nie pozostaje obojętne – zarówno na nasze samopoczucie, jak również wygląd mebli, urządzeń elektronicznych czy odzieży. Warto zatem dbać o odpowiednią wilgotność powietrza. A pomóc w tym mogą nawilżacze ewaporacyjne, których popularność z roku na rok nieustannie rośnie. 

Co to jest? 

Nawilżacz ewaporacyjny to urządzenie, które w swojej istocie działania wykorzystuje zjawisko określane mianem ewaporacji, czyli odparowywania wody. Charakteryzuje się prostą budową, która nie tylko sprzyja łatwości zastosowania, ale również wysokiej bezawaryjności. Co więcej, powietrze nawilża w naturalny i w pełni bezpieczny dla człowieka i otoczenia sposób, co również stanowi o jego kolejnej zalecie. Należy bowiem zauważyć, że w przeciwieństwie do innych modeli, nie pozostawia po sobie śladów na meblach.

Istota działania nawilżacza ewaporacyjnego

Do podstawowych elementów konstrukcyjnych urządzenia możemy zaliczyć: wymienne maty, wentylator i zbiornik. Zadaniem wentylatora jest zasysanie suchego powietrza, które następnie przechodząc przez matę ewaporacyjną ulega nawilżeniu i oczyszczeniu. Ponadto, wyposażony jest w specjalny zawór, który zapewnia jej należyty poziom w urządzeniu. 

Jakimi zaletami wyróżnia się nawilżacz ewaporacyjny?

Jego atuty można byłoby mnożyć godzinami, jednak skupiając się na najważniejszych należy wskazać jego prostą i bezawaryjną konstrukcję i cichą pracę. Co więcej, warto podkreślić jego automatyczną regulację wilgotności i umiejętność oczyszczenia powietrza. Wielu klientów doceniło jeszcze jedną zaletę. Jest nią niskie zużycie prądu, co przy aktualnie rosnących stawkach za energię elektryczną jest czynnikiem istotnie zwracającym na siebie uwagę. Czy nawilżacz ewaporacyjny skrywa w sobie jakieś mankamenty? No cóż, nie ma urządzeń idealnych. Podobnie jest w tym przypadku. Jedyną wadą jest konieczność regularnego czyszczenia. Jednak krótka analiza plusów i minusów wystarczy, aby szybko zauważyć, że nie jest to jakaś znacząca skaza, która w diametralny sposób mogłaby zniechęcić do zakupu. 

Na co zwracać uwagę? 

Chcąc cieszyć się nienaganną pracą nawilżacza ewaporacyjnego przez długi czas, warto podczas zakupu zwrócić uwagę na kilka znaczących czynników. Mowa oczywiście o wydajności (wraz ze wzrostem metrażu pomieszczenia, powinna rosnąć jego wydajność) i zużyciu energii. Nie bez znaczenia powinny pozostać takie kwestie, jak: poziom głośności czy pojemność zbiornika.