Oświetlenie LED od wielu lat cieszy się coraz większą popularnością. Ogólnie tego typu oświetlenie można podzielić na dwa rodzaje. Mowa tu o oprawach zintegrowanych oraz o źródłach światła. W związku z tym, że w oprawach zintegrowanych istnieje możliwość samodzielnej wymiany źródła światła, to właśnie świetlówki LED najczęściej wybierane są przez konsumentów.

Jak działa świetlówka LED?

Zasada działania tego typu świetlówki jest taka sama, jak w przypadku każdego innego źródła światła, które oparte jest na diodach elektroluminescencyjnych. Świetlówki ledowe zbudowane są z płytek półprzewodnikowych, które pokryte są luminoforem. Po podłączeniu świetlówki do prądu zaczynają one przewodzić energię elektryczną. W ten sposób dochodzi o emisji światła. Zaletą tego rozwiązania jest to, iż świetlówka ledowa wydziela bardzo małą ilość ciepła w przeciwieństwie do tradycyjnych żarówek. Nie jest tu potrzebna dodatkowa energia, ponieważ świetlówka LED natychmiast osiąga pełną jasność.

Zalety świetlówek LED

To, co przede wszystkim odróżnia świetlówki LED od tradycyjnych źródeł światła to fakt, iż w tym przypadku nie ma żadnych substancji zapłonowych. Takie rozwiązanie jest zatem znacznie bezpieczniejsze. Dodatkowo świetlówki LED są także bezpieczniejsze dla wzroku. Nie ma tu ryzyka olśnienia oraz drażnienia wzroku. Wymieniając zalety oświetlenia LED, nie można zapomnieć o energooszczędności. Świetlówki ledowe w porównaniu z tymi tradycyjnymi pobierają nawet dwa razy mniej energii elektrycznej. Stosowanie tego typu oświetlenia przekłada się zatem na znaczne oszczędności na rachunkach za prąd. Dodatkowo świetlówki LED cechuje znacznie dłuższa żywotność. Oznacza to, że takie świetlówki mogą działać nawet wiele lat bez żadnego spadku jakości.

Różnorodność świetlówek LED

Świetlówka LED znajduje swoje zastosowanie zarówno w przedsiębiorstwach, jak i w prywatnych mieszkaniach i domach. Trzeba jednak wiedzieć, że na rynku dostępne są różne świetlówki ledowe. Ich wybór dostosowany powinien być do konkretnych potrzeb. Przykładowo w przypadku biur dobrym wyborem będą świetlówki ledowe o mocy nie większej niż 20 W. Pozwoli to na osiągnięcie znacznych oszczędności w poborze energii elektrycznej. Świetlówki LED różnią się także barwą światła. Do biura warto wybrać oświetlenie o barwie białej i naturalnej. Taka barwa światła wspomaga koncentrację. Oczywiście różny jest także rodzaj gwintu w świetlówkach ledowych. Dzięki temu można dobrać takie świetlówki, które idealnie pasować będą do posiadanych opraw.