Hokery, czyli stołki barowe, świetnie pasują do kuchni, która jest połączona z salonem, a obie strefy oddziela wyspa lub lada. Dobrze prezentują się one nie tylko w nowocześnie, ale i klasycznie urządzonym pomieszczeniu. Czym trzeba się kierować, robiąc zakupy, aby zakupione meble okazały się nie tylko ładne, ale również praktyczne? Oto kilka wskazówek.

Wymiary

Jeśli chodzi o hokery do kuchni, to niezwykle istotne są ich wymiary, a zwłaszcza wysokość. Trzeba pamiętać, że między siedziskiem a blatem powinno być 20-30 cm różnicy, to pozwala na siedzenie w wygodnej pozycji. Nadmierne garbienie się wywołuje nieprzyjemny ból pleców, może też przyczynić się do rozwoju wad postawy. Jeśli mamy problem z dokonaniem wyboru, poszukajmy takich stołków, które umożliwiają regulację wysokości siedziska. Wówczas każdy z domowników będzie mógł ustawić hoker tak, aby był w pełni dopasowany do własnych potrzeb.

Materiał wykonania

Kuchenne stołki wykonywane są z różnych materiałów, ale jednym z najbardziej popularnych jest drewno. Drewniane hokery prezentują się elegancko, jednak żeby na długo zachowały estetyczny wygląd, muszą być zabezpieczone przed działaniem wilgoci, promieni UV oraz innych, niekorzystnych czynników zewnętrznych. Bardzo chętnie kupowane są też hokery z tworzyw sztucznych. Są one lekkie, mają różne kolory i kształty, a w dodatku można je z łatwością utrzymać w czystości. Samo siedzisko nierzadko jest pokryte skórą (naturalną lub ekologiczną), natomiast dolną część konstrukcji wykonuje się z metalu, aby zapewnić stołkom solidność oraz stabilność.

Konstrukcja

Wśród stołków kuchennych można znaleźć zarówno modele z oparciem, jak i bez niego. To, na które się zdecydujemy, w dużej mierze uzależnione jest od indywidualnych preferencji. Kupując hokery, musimy się zastanowić, w jakich sytuacjach będziemy je wykorzystywać. Jeśli kuchenna wyspa ma być miejscem spożywania posiłków, znacznie lepiej sprawdzą się stołki z oparciem. Niektóre meble są dodatkowo wyposażone w podłokietniki. Nie jest to obowiązkowy element, ale może zwiększyć komfort domowników oraz gości. Jednak zbudowane w ten sposób hokery do kuchni zajmują nieco więcej miejsca i mogą się nie sprawdzić w pomieszczeniu o niewielkim metrażu.

Design

W przypadku kuchennych stołków równie istotny co materiał wykonania czy całkowite wymiary jest design. Meble muszą być dopasowane do reszty wyposażenia wnętrza pod względem kolorystyki, zdobień i stylu, do jakiego nawiązują. Modele z tworzyw sztucznych często mają ciekawe kształty, dlatego bardzo dobrze pasują zwłaszcza do nowoczesnej kuchni. Z kolei te drewniane doskonale uzupełniają pomieszczenie urządzone w stylu klasycznym oraz skandynawskim.