Decydując się na remont zwykle najważniejsze decyzje takie jak te dotyczące wyboru rur, zastosowanych technologii itp. oddaje się w ręce fachowców, jednak czasami remont wykonuje się samodzielnie i wtenczas trzeba odpowiedzieć dobie na pytanie, jakie rury do instalacji wodnej wybrać przy jej remoncie. Jeśli chodzi o średnicę rur, to zwykle określa to projekt, jednak różne materiały cechują się różnymi cenami i właściwościami. Warto je poznać.
Jakie materiały są używane?
Rury do instalacji wodnej wykonywane są ze stali czarnej lub ocynkowanej, miedzi twardej, półtwardej oraz miękkiej, jak również z tworzyw sztucznych. Każdy z tych rodzajów materiałów ma swoje cechy charakterystyczne, które warto poznać.
Rury stalowe
Rury wykonane z tego materiału są bardzo duża wytrzymałość mechaniczna, brak konieczności gęstego mocowania przewodów oraz odporność na wysokie temperatury. Jednak niestety rury stalowe nie są odporne na korozję, bardzo często i szybko zarastają glonami i kamieniem, a także są bardzo ciężkie. Metodą łączenia rur stalowych jest spawanie oraz gwintowanie. Jeżeli rury stalowe mają być użyte do wody użytkowej, musi być to stal ocynkowana, która niestety utrzymuje temperaturę tylko do 60 stopni C. Dodatkowo trzeba pamiętać, że stal ocynkowana nie może być stosowana w instalacjach grzewczych.
Rury miedziane
Rury miedziane są lżejsze, odporne na wysoką temperaturę oraz promieniowanie UV. Ich ważną zaletą jest fakt, że mogą mieć niewielką średnicę, co pozwala na oszczędzenie miejsca. Jeśli chodzi o zastosowanie w instalacjach wodnych to ważną zaletą rur miedzianych, jest fakt, że nie porastają glonami i kamieniem. Sam materiał jest trochę tańszy, jednak jego montaż jest łatwiejszy oraz tańszy. Wyróżniamy rury z miedzi miękkie, które są bardzo łatwe do profilowania i mogą być stosowane nawet na długich odcinkach, jednak są mało odporne na uszkodzenia mechaniczne. Rury półtwarde są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne, a gięte mogą być przy wykorzystaniu giętarek. Jeżeli chodzi o rury twarde, to są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne, a stosowane mogą być na odcinkach do 6 metrów oraz nie nadają się do gięcia.
Rury z tworzyw sztucznych
Rury te doskonale sprawdzają się w instalacjach wodnych, ponieważ są bardzo lekkie oraz nie występuje w nich korozja czy też kamień kotłowy. Dzięki swojej niewielkiej wadze są także bardzo proste w montażu, który można wykonać nawet samodzielnie. Trzeba jednak pamiętać, że rury takie muszą być solidnie mocowane do ścian oraz posiadają dość dużą odkształcalność wzdłużną, która wymaga pewnych korekt na dłuższych odcinkach.
Odpowiedź na pytanie „jakie rury do instalacji wodnej” wcale nie jest taka prosta. Trzeba przeanalizować wiele czynników i miejsc, których mają być zastosowane.