Aranżując wystrój swojego mieszkania, chcemy nie tylko żeby było ono funkcjonalne, ale także pragniemy by nam się podobało, przyciągało wzrok i wywoływało przyjemne emocje w związku z przebywaniem w nim.

Kolory ścian

Jedną z ważniejszych decyzji, jakie musimy podjąć dekorując nasz pokój jest kolor ścian. Kolorystyka wnętrza nadaje mu charakteru i jest doskonałą bazą pod dalsze wybory takie jak np. dobór odpowiednich mebli czy dodatków. Jedną z klasycznych, zawsze pozostających w dobrym guście opcji jest pomalowanie ścian na ciepłe kolory. Ciepła kolorystyka we wnętrzach sprawia, że jest ono przyjemne w odbiorze i jaśniejsze. Jest świetnym akompaniamentem tradycyjnych, drewnianych mebli czy wzorzystych dywanów. Ciepłe barwy są także dobrym wyborem kiedy ściany traktujemy jako tło i uzupełnienie bardzo wyrazistego wystroju wnętrza, ponieważ potrafią je dopracować bez zbytniego przyciągania do siebie uwagi.

Kolorystyczne inspiracje zachowane w ciepłym klimacie

  • Ciepłe żółcie – rozświetlają i optycznie rozjaśniają wnętrza, dlatego dobrze sprawdzą się w pomieszczeniach z mniejszym dostępem światła słonecznego. Sprzyjają zachowaniu dobrego nastroju i energetyzują. Zgrywają się z szarymi, zielonymi czy beżowymi meblami.
  • Pomarańcze – zależnie od tego czy zdecydujemy się na jasną i energetyczną mandarynkę, czy postawimy na przytłumiony ceglany, możemy uzyskać efekt rozjaśnienia wnętrza i poprawy humoru, lub otulić się w przyjemnym pomieszczeniu sprzyjającym odpoczynkowi. Różne odcienie pomarańczowego świetnie wspierają drewniane meble, a także zielone czy szare dodatki.
  • Beżowy i ecru – ponadczasowy klasyk. Pomieszczenie utrzymane w tych odcieniach będzie nie tylko ciepłe, ale także sprawi, że stanie się ono optycznie większe i jaśniejsze. Jest świetnym kolorem-bazą pod praktycznie każdy wystrój pomieszczenia i meble we wszystkich barwach.
  • Czerwienie – kolor czerwony w pomieszczeniach nadaje im bardzo silnego charakteru, niezależnie od odcienia. Jasne i ogniste czerwienie energetyzują, ciemniejsze i bardziej przytłumione nadają wnętrzu tajemniczego charakteru. Dobrze zgrywają się zarówno z czarnymi meblami, jak i jasnymi – beżowymi i ecru, oraz pokojami utrzymanymi w stylu nowoczesnym.

Także… do malowania!

Jak widać, pomysłów i inspiracji na pomieszczenia utrzymane w ciepłych barwach jest wiele. Przed dokonaniem ostatecznego wyboru warto zastanowić się nad tym, do czego będzie nam służyć pomieszczenie i jakie meble oraz dekoracje planujemy w nim umieścić. Można dopasować farbę, która najbardziej będzie odpowiadała naszym preferencjom i wizji wymarzonego wnętrza.