Ewolucja przewodników liniowych i sam proces ich wynajdowania jest niesamowicie ciekawy. Wynalazek prowadnicy liniowej pojawił się w 1932 roku, kiedy został opatentowany przez jedną firmę. Stal była pierwszym rodzajem materiału użytego w elementach tocznych ze względu na jej dokładny i płynny ruch liniowy. Ale także ze względu na zadowalającą wytrzymałość i trwałość.

Jak powstały prowadnice liniowe?

Jednak chociaż może to być prawdą, amerykańska firma Thomson jako pierwsza wprowadziła na rynek element toczny w swoich śrubach kulowych z pierwszym typem kulki recyrkulacyjnej w roku 1946. Po latach różne firmy wprowadzały innowacje i ewoluowały w kierunku wprowadzenia prowadnicy liniowej do produktu, jakim jest dzisiaj. Środowisko używanej prowadnicy liniowej zależy od zastosowania prowadnicy liniowej. Należy podjąć pewne środki ostrożności w różnych firmach. 

Bezpieczne korzystanie z prowadnic liniowych

Prowadnice liniowe powinny mieć czyste, wolne od zanieczyszczeń otoczenie ze względu na krążące w nich elementy toczne. Te elementy toczne mogą stracić smarowanie, gdy będą kolidować z brudem na szynie. Chociaż w niektórych zastosowaniach nie można utrzymać czystego środowiska przez cały czas, do prowadnicy liniowej można dodać ulepszoną opcję smarowania, aby zwiększyć żywotność prowadnicy w bardziej zanieczyszczonym środowisku. Przy wyborze prowadnic liniowych częstym błędem jest stosowanie tego samego typu prowadnic w maszynie z kilkoma różnymi wymaganiami dotyczącymi ruchu liniowego. Na przykład aparaty medyczne przedstawiają pacjentów leżących na łóżku do skanowania, które wsuwa się do „tunelu”, w którym znajdują się głowice detektorów. Gdy łóżko zatrzyma się we właściwej pozycji, głowice detektorów wsuwają się na miejsce wokół pacjenta. Każdy ruch działa niezależnie od siebie i ma inne wymagania. Łóżko skanujące wymaga jedynie zgrubnej regulacji. Z drugiej strony głowice detektora wymagają dokładniejszych regulacji. 

Niektórzy inżynierowie mogą używać tych samych precyzyjnych prowadnic liniowych zarówno do stołu, jak i do głowic detektora. Jednak lepszym wyborem jest zastosowanie wysoce precyzyjnych prowadnic, gdzie ważna jest dokładność, oraz stosowanie tańszych, bardziej podatnych prowadnic liniowych do łóżka. Branża medyczna to tylko jedna z propozycji branż, gdzie mogą być wykorzystywane prowadnice liniowe. Możliwości, jakie dają prowadnice są o wiele szersze i z całą pewnością funkcjonalność zależy od potrzeb w danym przedsiębiorstwie. Wykorzystanie prowadnicy liniowej w praktyce jest szerokie i praktycznie nieograniczone.