Nieodłącznym elementem tradycyjnych aranżacji, zwłaszcza w reprezentacyjnych salonach i przestronnych jadalniach, są duże drewniane stoły o prostokątnych, kwadratowych lub okrągłych blatach. Ich naturalnym dopełnieniem najczęściej jest dekoracyjny obrus na szydełku, obrus haftowany czy wykonany z naturalnej koronki. Jaka jego wersja będzie najlepszym wyborem w przypadku klasycznego, na przykład rustykalnego lub prowansalskiego wnętrza?

Obrusy pasujące do klasycznych stylizacji

O ile w nowoczesnych, zwłaszcza minimalistycznych aranżacjach stroni się od elementów tekstylnych pełniących funkcję czysto dekoracyjną, o tyle w tradycyjnie urządzonych wnętrzach takie ozdoby są nie tylko oczekiwane, ale wręcz niezbędnie potrzebne – dzięki nim buduje się określony klimat i nadaje pomieszczeniu niezwykle dekoracyjny charakter. Doskonałym przykładem takich ozdób są obrusy szydełkowe i koronkowe, o ażurowej formie, co pomaga w wyeksponowaniu ozdabianych przez nie stołów i stolików drewnianych. Ażurowy obrus na szydełku lub obrus wykonany z naturalnej koronki wydaje się niezwykle lekki, a nadane mu przez twórcę, niekiedy wyjątkowo skomplikowane wzory, tylko podkreślają jego wyrafinowany charakter. Warto wspomnieć, że tego typu tekstylia często wykonywane są ręcznie, co doskonale współgra z innymi, bogato zdobionymi elementami wystroju pomieszczeń urządzonych w stylu klasycznym.

Dekoracyjne obrusy Handmade – ręcznie robione

Tradycyjnie urządzone wnętrza często wypełnione są pięknie rzeźbionymi, drewnianymi meblami, obrazami olejnymi, ceramiką i tekstyliami. Ręcznie wykonany obrus na szydełku, bawełniany obrus z pięknym haftem lub obrus z naturalnej koronki będzie doskonale komponował się z wystrojem takiego pomieszczenia. Co warte podkreślenia, ręcznie robione obrusy szydełkowe nie są przedmiotami przesadnie drogimi. Oczywiście wiele zależy od wzoru, rozmiaru i jakości wykonania. Wyraźnie droższe są od nich obrusy zdobione ręcznie wykonanym haftem, zwłaszcza jeśli jest on duży i wielokolorowy. Podobną cenę będą miały natomiast obrusy wykończone naturalną koronką. Ich częściowo ażurowa forma przypomina szydełkowe wzory, ale nie jest z nimi tożsama. 

Jeśli zastanawiasz się nad zakupem atrakcyjnego nakrycia stołu pasującego do klasycznie urządzonego wnętrza, jednym z najciekawszych wyborów wydaje się ręcznie robiony obrus szydełkowy, ewentualnie tradycyjny obrus bawełniany, lniany czy plamoodporne zdobiony okolicznościowym haftem. W rustykalnych aranżacjach sprawdzą się również obrusy koronkowe, częściowo odsłaniające powierzchnię drewnianych stołów.