Instalacje fotowoltaiczne są coraz popularniejszą formą szukania dodatkowych oszczędności dla gospodarstwa domowego. Od wielu lat zarówno Polska, jak i Unia Europejska oferują wiele fantastycznych pakietów wspierających osoby zainteresowane, udostępniając im dofinansowania, dzięki którym zakup i montaż paneli nie są tak drogie, jak mogłoby się wydawać. Ile zatem można zaoszczędzić, instalując panele fotowoltaiczne? Nie czekaj i po prostu sprawdź, by już dziś podjąć decyzję o podjęciu dalszych kroków. 

Wszystko zależy od wydajności

W pierwszej kolejności należy zauważyć, że panele fotowoltaiczne nie zawsze oferują identyczne parametry techniczne. Różne marki oferują zróżnicowane konstrukcje, które zbliżone są do siebie jedynie pod kątem wizualnym. Ich specyfikacje udowadniają jednak, że nie bez powodu większe i popularniejsze działalności w branży są tak rozchwytywane wśród klientów. Warto więc zwrócić uwagę na moc i realną efektywność konstrukcji, by ocenić w sposób rzeczywisty, czy zakup będzie dla Ciebie opłacalny i jak szybko zwróci się on w postaci niższych rachunków za prąd.

Jeśli nie masz czasu, by weryfikować po kolei każdą ofertę dostępną na rynku, warto zapoznać się z rankingami paneli na rok wcześniejszy i obecny. Jest to zbiór najpopularniejszych rozwiązań, który pokaże Ci, jak w danym momencie wyglądają wysokogatunkowe panele fotowoltaiczne i jakiego rzędu oszczędności są one w stanie wygenerować. 

Co zrobić z nadwyżką energii?

Decydując się na najmocniejsze solary, czasem może pojawić się pytanie, co można zrobić z wygenerowaną nadwyżką, której nie wykorzystamy – np. ze względu na wakacyjny 14-dniowy wyjazd. Do dyspozycji masz dwie drogi wyjścia z tej sytuacji. Pierwsza to montaż układu magazynującego energię, czyli akumulatory i druga, czyli podpisanie umowy prosumenckiej. 

Prosumenci to osoby, które oddają nadwyżkę do sieci. Mogą oni odbierać ją w momencie, w którym nie korzystają akurat z energii instalacji fotowoltaicznej. Biorąc pod uwagę, że prosumenci rozliczani są za okres roku, jest to idealna opcja nie tylko na noce, ale także na okres jesienno-zimowy, podczas którego panele fotowoltaiczne nie pracują na 100% swoich możliwości. 

Czy to znaczy, że rachunki nie będą przychodzić?

Niestety, ale jest to niemożliwe. Rachunki są oczywiście dużo niższe, lecz należy pamiętać, że są jeszcze koszty utrzymania sieci energetycznej, z której przecież każdy korzysta – nawet prosumenci. Są to jednak niskie sumy, dlatego nie powinniśmy się ich obawiać – zwłaszcza w przypadku dużych gospodarstw.