Prasy krawędziowe to rodzaj narzędzi do obróbki metalu, które służą do gięcia płaskich blach w różne kształty. Prasy krawędziowe mają wiele zastosowań w przemyśle. Mogą być używane do produkcji części do samochodów, budynków, mebli i nie tylko.

Co to jest prasa krawędziowa?

Prasa krawędziowa to maszyna do gięcia metalu, która wykorzystuje siłę hydrauliczną lub mechaniczną. Prasy krawędziowe są używane do produkcji części blaszanych do samochodów osobowych, ciężarowych i samolotów. Ale nie tylko! Lista zastosowań jest naprawdę bardzo pokaźna. Są one również wykorzystywane do produkcji elementów wykończeniowych do drzwi i innych części samochodowych, a także materiałów budowlanych, takich jak rynny i rury spustowe.

W pełni funkcjonalna prasa krawędziowa dla zwiększonych możliwości gięcia metalu

Omówiliśmy już, że prasa krawędziowa to maszyna do gięcia metalu. Prasy są zwykle używane w przemyśle wytwórczym do kształtowania części metalowych. Mogą być używane do formowania płaskich arkuszy lub części z zagięciami, krzywiznami, kątami lub otworami.

To rodzaj obrabiarki, która kształtuje blachę, wciskając ją między dwie matryce. Kostka na dole jest nieruchoma, a kostka na górze porusza się w jej kierunku i naciska na nią. Gięty materiał zostaje uchwycony między dwoma matrycami i jest wciskany w nowy kształt, gdy nacisk jest wywierany od góry. Istnieje wiele różnych typów pras krawędziowych w zależności od rodzaju materiału, jaki ma być gięty, jaki nacisk należy zastosować, jaki rodzaj gięcia ma nastąpić (wklęsłe, wypukłe) itp. Wiele można dopasować pod kątem indywidualnych oczekiwań firmy. W pełni funkcjonalna prasa krawędziowa sprawdza się bardzo dobrze w każdych okolicznościach. Można powiedzieć, że już najmniejsze firmy mogą skorzystać z zalet tego rodzaju sprzętów. Bardziej zaawansowane rozwiązania stosowane są w produkcji czy w przemyśle i faktycznie można spotkać bardzo zaawansowane systemy do formowania kształtów. Funkcjonalna prasa krawędziowa służy przede wszystkim do możliwości gięcia metalu i jest to jej najważniejsza funkcja.

Korzyści z używania w pełni funkcjonalnej prasy krawędziowej do potrzeb związanych z formowaniem metalu

Korzyści z używania w pełni funkcjonalnej prasy krawędziowej do potrzeb związanych z formowaniem metalu to między innymi:

  • Prasa krawędziowa może być używana zarówno do lekkich, jak i ciężkich prac,
  • Może tworzyć płaskie, kątowe i okrągłe kształty,
  • Może być używana do łatwego gięcia dużych lub małych kawałków metalu,
  • Prasa krawędziowa ma długą żywotność i jest łatwa w utrzymaniu.