Pompa spalinowa do wody może być niezastąpionym urządzeniem wszędzie tam, gdzie mamy konieczność przepompowania wody lub nieczystości. Jest wręcz niezastąpiona w sytuacji, kiedy podłączanie kanalizacji lub wodociągu jest niemożliwe. Pompa spalinowa pracuje pod dużym ciśnieniem, dlatego może być wykorzystywana na wiele sposobów. Nie każda pompa może być jednak dla nas. Przeważnie najczęściej popełnianym błędem jest zakupienie pompy zbyt „dużej” lub zbyt „małej”, czyli złe oszacowanie potrzeb.

Wybór pompy spalinowej, czyli jaką wybrać?

Wybierając pompę spalinową, zwrócić trzeba uwagę na jej parametry. Parametry powodują, że pompa spalinowa będzie spełniała lub nie, zadania jakie jej zostaną wyznaczone. Główne parametry, na jakie trzeba zwrócić uwagę to:

  • maksymalny przepływ,
  • maksymalna głębokość ssania.

Maksymalny przepływ jest często określany również wydajnością. Oznacza on tyle, że jeśli pompa spalinowa ma na przykład wydajność określoną na 480 l/h, to tyle wody będzie ona w stanie przepompować w trakcie godzinnej pracy.

Maksymalna głębokość ssania pokazuje z jakiej maksymalnej głębokości, pompa spalinowa będzie mogła „wyciągnąć” wodę. Źródło może być na różnej głębokości. Warte jest jednak podkreślenie, że dwa parametry opisane wyżej działają na siebie odwrotnie proporcjonalnie. Oznacza to, że jeśli pompa ma dużą wydajność, to ze stosunkowo małej głębokości pobierać będzie wodę i odwrotnie.

Dobór pompy do zapotrzebowania

Zapotrzebowanie na wodę dokładnie pokarze jakiej pompy spalinowej potrzeba. Warte przeanalizowania jest to, czy pompa spalinowa będzie na przykład obsługiwać jedno zapotrzebowanie na wodę, czy więcej oraz, czy będzie obsługiwać je jednocześnie, czy naprzemiennie. Poniżej znajdują się przykładowe wartości, jakie są szacowane do prawidłowego działania niektórych układów:

  • mycie naczyń – 200 l/h,
  • korzystanie z umywalki – 240 l/h,
  • prysznic – 480 l/h,
  • zraszanie trawnika – 1800 l/h.

Wiadomo, że na przykład pompa spalinowa nie będzie jednocześnie i cały czas obsługiwała umywalki, prysznica i zraszaczy jednocześnie, ale mogą wystąpić takie sytuacje, kiedy faktycznie pompa spalinowa będzie musiała to udźwignąć. W pierwszej kolejności trzeba więc oszacować maksymalną potrzebną wydajność pompy. Jeśli taka zostanie zakupiona, wówczas można wygodnie z niej korzystać. Są również takie sytuacje, kiedy można używać pompy naprzemiennie. Jest to mniej wygodne, ale tańsze. W takiej sytuacji pompa spalinowa dobierana jest do największego chwilowego zapotrzebowania, oczywiście z uwzględnieniem głębokości ssania.