Praktycznymi urządzeniami przeznaczonym zarówno dla profesjonalistów, jak i dla majsterkowiczów, których zastosowanie może obejmować zarówno proste pneumatyczne pompowanie, jak i malowanie, wiercenie czy klejenie są kompresory powietrza. Głównym zadaniem tych urządzeń jest wytwarzanie sprężonego powietrza do obsługi różnych narzędzi. Kompresor powietrza składa się z silnika obracającego cylinder, który spręża powietrze w zamkniętym zbiorniku. Gdy ciśnienie powietrza jest wystarczające, silnik przestaje pracować. Silnik i cylinder są nazywane zespołem kompresora. Tego typu urządzenie może być używane do obsługi różnych narzędzi, takich jak zszywacz, pistolet do gwoździ, pistolet do malowania, pistolet do uszczelniania, klucz udarowy i inne. 

Produkuje się kilka typów kompresorów powietrza, a wśród nich najpopularniejsze są kompresory tłokowe, śrubowe i łopatkowe.

Kompresory powietrza tłokowe

Tłokowe kompresory powietrza charakteryzują się takimi cechami, jak niezawodność, trwałość i ergonomia. Dzięki nieskomplikowanej, łatwej do konserwacji konstrukcji i prostej zasadzie działania tego typu kompresory powietrza znalazły powszechne zastosowanie w przemyśle, a szczególnie w warsztatach i niewielkich zakładach usługowych. Są one od dawna znanym i stosowanym urządzeniem, co pozwoliło na udoskonalenie ich konstrukcji i funkcjonalności. Są one produkowane w wersji olejowych kompresorów tłokowych i w wersji bezolejowej. w tym drugim wariancie zwraca się szczególną uwagę na wysoką jakość produkowanego powietrza, które ma pierwszoplanowe znaczenie w niektórych procesach produkcyjnych.Te kompresory powietrza stosowane są w przemyśle medycznym, elektronicznym i spożywczym, a nawet w laboratoriach.

Kompresory śrubowe

Kompresory śrubowe są rodzajem rotacyjnej sprężarki wyporowej i ze względu na swoją niezawodność, długą żywotność i wszechstronność są szeroko stosowane w wielu gałęziach przemysłu i różnych aplikacjach. W porównaniu ze sprężarkami tłokowymi są one ogólnie bardziej wydajne i elastyczne. Charakteryzują się precyzyjną konstrukcją stopnia sprężającego i zaawansowanym stopniem układów sterowania, a wytwarzane przez nie sprężone powietrze jest wysokiej jakości i dostępne w trybie pracy ciągłej.   

Śrubowe kompresory powietrza są idealnym rozwiązaniem w zastosowaniach o stałym zapotrzebowaniu na powietrze. Ich obsługa jest bardzo prosta i gwarantuje optymalne rezultaty. Serce kompresora składa się z dwóch spiralnych wirników, które obracają się przeciwbieżnie jeden w drugim. W ten sposób komora sześcienna ulega skróceniu, a powietrze zostaje sprężone dzięki obecności oleju, który uszczelnia, smaruje i chłodzi. Dzięki temu powietrze jest wypychane w kierunku wylotu i sprężane za zespołem śrubowym. Dzięki kompresorom śrubowym powietrze może być sprężane w sposób wydajny i równomierny.

Kompresory łopatkowe

W kompresorze łopatkowym znajduje się filtr ssący, którego zadaniem jest zasysanie powietrza, które dostaje się (poprzez zawór) do agregatu pompowego. Agregat pompowy składa się ze stojana, czyli cylindra, wewnątrz którego obraca się wirnik. Wirnik tworzą podłużne rowki, w których przesuwają się łopatki. Siła odśrodkowa robi resztę, pozwalając łopatkom przesuwać się po rowkach, aż dotrą do stojana. I to właśnie ten ruch tworzy ciśnienie.

Łopatkowe kompresory powietrza mają wysoką odporność na zużycie, ponieważ poszczególne elementy pracują z niższą prędkością obrotową niż w kompresorach  śrubowych

Kompresory łopatkowe mają również „długą żywotność”, gdyż są zaprojektowane na 100 000 godzin pracy, a wydajność i trwałość systemu jest zapewniona przez wiele cykli użytkowania. Ponadto w przypadku łopatkowych kompresorów powietrza istnieje możliwość pracy nawet w szczególnie zanieczyszczonym środowisku. W porównaniu do wielu innych typów tych urządzeń kompresory łopatkowe są mniej hałaśliwe i dlatego pracownicy nie muszą nosić środków ochrony słuchu.    

Konserwacja kompresorów powietrza polega na sprawdzeniu i wyczyszczeniu filtrów powietrza, uzupełnianiu poziomu oleju i spuszczaniu kondensatu. Potem należy sprawdzić wyłącznik ciśnieniowy i regulator powietrza wylotowego. Ostatnią czynnością jest weryfikacja narzędzia pneumatycznego.

Szukasz kompresorów powietrza? Zajrzyj do sklepu internetowego: https://barracuda.sklep.pl/kompresory-powietrza